Kaj so elektroliti?
Elektroliti so vodotopni minerali z električnim nabojem. Ko se minerali raztopijo v tekočini ali hrani, ki jo zaužijemo, potem se v telesu absorbirajo. Najdemo jih v krvi in v vodi znotraj in zunaj celic. Ta skupek tekočin predstavlja kar 60% teže našega telesa. Glavna funkcija elektrolitov je uravnavanje hidracije, regulacija žičvnih ter mišičnih funkcij in ohranjanje pH ravnovesja. Elektrolite telo izloča vsak dan preko potu in urina zato jih je potrebno nadomestiti s tekočino ali hrano.
Katere elektrolite poznamo?
Poznamo 4 najbolj ključne elektrolite in to so natrij, kalij, klorid in magnezij.
Med vsemi najbolj poznan elelktrolit je natrij, ki se nahaja v soli kot natrijev klorid (NaCl) in uravnava krvni tlak. Kalij (K+) je predvsem pomemben za živčno signalizacijo in za vzdrževanje tekočinskega ravnovesja. Klorid (Cl-) je sestavina želodčne kisline in sodeluje pri prebavi. Magnezij (Mg++) sodeluje v encimskih procesih sinteze beljakovin in pri delovanju mišic. Pomanjkanje magnezija lahko privede do mišičnih krčev.
Elektroliti se delijo na ione s pozitivnim ali negativnim električni nabojem.
Tako imamo pozitivne elektrolite:
Natrij (Na+), katerega ključna naloga je uravnavanje krvnega tlaka in ohranjanje pravega ravnovesja vode v telesu. Glavni vir natrija v moderni prehrani je kuhinjska sol ali natrijev klorid (NaCl). Prehrana z višjo vsebnostjo natrija je povezana z visokim krvnim tlakom.
Kalij (K+) je pomemben zato ker omogoča prenos hranil v celice in odpadnih snovi iz celic in pomaga pri kontrakciji mišic. Najdemo ga predvsem v sadju in listnati zelenjavi.
Magnezij (Mg++), prispeva k manjši utrujenosti in izčrpanosti in ohranjanju zdravih kosti in zob. Nahaja se v mineralnih vodah, oreških, stročnicah in tudi krompirju.
Kalcij (Ca++) je potreben za optimalno delovanje mišic in živčnega sistema, hkrati pa je pomemben za gradnjo in vzdrževanje zdravih kosti in zob. Najdemo ga zelenjavi, sadju in oreščkih.
Poznamo pa tudi negativne elektrolite:
Klorid (Cl-) nam pomaga ohranjati ravnotežje tekočin znotraj in zunaj celic. Prav tako pomaga pri vzdrževanju volumna krvi, krvnega tlaka in pH telesnih tekočin. Največji vir v moderni prehrani predstavlja kuhinjska sol.
Fosfor (HOP4-) je pomemben za zdrave kosti in zobe, hkrati pa ima tudi pomembno vlogo pri celičnih procesih, kjer se uporablja za energijo. Najdemo ga v beljakovinsko bogatih živilih kot so meso, ribe, žita.
Bikarbonat (HCO3-) zmanjšuje utrujenost in uravnava pH ravnovesje v tekočinah. Najdemo ga predvsem v sadju in zelenjavi (banana, avokado, krompir in špinača).
Čez dan odvajamo znatno količino teh mineralov, še več pa z intenzivno vadbo, potenjem, bruhanjem ali drisko. Če telesu ne dovajamo dovolj tekočine z elektroliti v hrani in pijači, lahko ob visokih izgubah tekočine iz telesa pride do dehidracije, slabega počutja ali mišičnih krčev. Prvih znakov dehidracije ponavadi ne opazimo, kar opazimo je že druga stopnja dehidracije: suhe ustnice in jezik, glavobol, šibkost, krči, kasneje v tretji fazi tudi omotičnost in slabost.
In kateri je tisti znak, ki nam pove, da smo že dehidrirani? Če ne merite vaše telesne teže pred športno dejavnostjo in po njej, se vedno lahko zanesete na drugi znak in to je žeja. Ko nastopi žeja, smo že dehidrirani in takrat bi morali nadomestiti izgubljeno tekočino in elektrolite. Koliko elektrolitov izgubite med vadbo ali čez dan, je odvisno od vaše teže, telesne aktivnosti in pripravljenosti, intenzivnosti, trajanja aktivnosti, vlažnosti in potenja. Zato je vedno priporočljivo, skrbeti za pravilno hidracijo in telesu dodajati elektrolite. Več o elektrolitih in naših izdelkih lahko izveš na povezavi tukaj - elektroliti.
Viri:
1.Fluids and Electrolytes. Lippincott Williams & Wilkins. 2006 Mar; 18-26.